نظارت بر اجرای پروژه

یکی از مسائل مهم در اجرای پروژه های بزرگ، نظارت کمی و کیفی مناسب به عملکرد پیمانکاران حوزه های کاری مختلف می باشد. در ابتدای کار با یک پیمانکار مناسب است مقادیر کار قابل انجام توسط وی (شامل مقادیر کالاها و مصالح موردنیاز و عملیات قابل انجام) در طرح پروژه مشخص شده باشد تا از یک سو برآورد ریالی هزینه اجرای کار تعیین شده و از سوی دیگر کنترل های مناسب جهت عدم اعلام کالا و عملیات اضافی (فراتر از طرح پروژه) از جانب پیمانکار اعمال گردد.

در مورد ثبت مقادیر کارهای انجام شده توسط پیمانکار، لازم است سازوکاری وجود داشته باشد تا بتوان در حوزه های مختلف کاری، نتیجه و خلاصه کار روزانه یا هفتگی پیمانکار را ثبت نمود. همچنین با توجه به اهمیت مدیریت کیفیت پروژه، باید بتوان روش کنترل کیفی کارهای انجام شده پیمانکاران را از پیش تعریف نموده و نتایج کنترل کیفی نظارت بر اجرای کار را در حین پیشرفت کار مستند نمود. همچنین پس از انجام هر قسمت از کار توسط پیمانکار، نیاز است تا با روشی ساده، سریع و عاری از اشتباه مبلغ کارهای انجام شده وی تا این مرحله از کار را جهت پرداخت به وی محاسبه نمود. سیستم نظارت بر اجرای پروژه مپسان امکانات متعددی را جهت ساده سازی فرآیندهای نظارت بر اجرای پروژه ها فراهم می نماید.

کنترل برآورد پروژه

در بسیاری از سازمان های پروژه محور، بخش عمده ای از بودجه سازمان صرف تامین هزینه کالاها و خدمات در حال اجرا در پروژه ها می گردد. در نتیجه متصدیان طراحی و نظارت بر اجرای پروژه ها، با داشتن ابزار مناسب جهت کنترل برآورد کالاها و عملیات در حال اجرا می توانند به صورت موثری در جهت کاهش هزینه های سازمان اقدام نمایند.

اطلاعات بیشتر

گزارش های نظارت بر اجرا

یکی از مسائل قابل توجه در سازمان های پروژه محور، کنترل حجم کارهایی است که به صورت روزانه در پروژه ها در حال انجام هستند. این سیستم با فراهم نمودن قابلیت ثبت ریز اطلاعات کارهایی که در پروژه ها به صورت روزانه و هفتگی انجام می گردد می تواند مدیریت کارهای اجرا شده را برای متصدیان پروژه های سازمان ساده تر نماید. علاوه بر این، قابلیت ثبت و کنترل آیتم های کنترل کیفی در این سیستم نیز می تواند به تسهیل روال های کنترل کیفی در پروژه ها منجر گردد.

اطلاعات بیشتر

ابزارهای مدیریت کیفیت پروژه

یکی از مباحث مهم در نظارت بر اجرای پروژه ها، تعریف حداقل کیفیت موردنیاز پروژه و اطمینان یافتن از برآورده شدن این سطح از کیفیت توسط مدیران و مجریان پروژه می باشد. در باب میزان اهمیت حفظ کیفیت خروجی پروژه ها باید به این نکته توجه داشت که در صورت بروز اختلالات در خروجی پروژه و ایجاد نارضایتی در مشتری، عملکرد کل سازمان و تیم مدیریتی آن با چالش مواجه شده و زیر سوال قرار می گیرد. مجموعه نرم افزارهای مدیریت پروژه مپسان با ارائه امکانات متنوع جهت انجام کنترل کیفیت می تواند به عنوان ابزاری مناسبی در راستای مدیریت و تضمین کیفیت پروژه ها مورد استفاده قرار گیرد.

اطلاعات بیشتر

گزارش تاریخچه اجرای کالا/عملیات در پروژه

یکی از مسائلی که گاها وقت و ذهن کارشناسان درگیر در پروژه ها را به خود مشغول می نماید پیچیدگی ها و جزئیات مربوط به گردش کالاها و عملیات در پروژه ها می باشد. در نتیجه ممکن است یک کارشناس نیاز داشته باشد تا جهت اطلاع یافتن از عملکرد یک کالا یا عملیات در پروژه، تعداد زیادی از فرم های کاغذی یا سیستمی را یک به یک پیدا کرده و به بررسی عملکرد کالا در تک تک این فرم ها بپردازد. در چنین مواقعی وجود ابزاری که بتواند عملکرد کلی این کالا یا عملیات را در موضوعات مختلف کاری به صورتی خلاصه ارائه نموده و امکان دسترسی به جزئیات بیشتر در هر مورد را به سادگی فراهم نماید می تواند کمک شایانی برای افزایش سرعت و دقت کار محسوب گردد.

اطلاعات بیشتر

صدور صورت وضعیت

یکی از موضوعاتی که معمولا زمان قابل توجهی از پرسنل ناظر بر اجرای پروژه و نیز پرسنل واحد مالی سازمان (که با پرداخت های پروژه سروکار دارند) را به خود معطوف می نماید مبحث محاسبه و کنترل صورت وضعیت های مربوط به یک پروژه می باشد. در پروژه های بزرگ، در هنگام محاسبه یا کنترل یک صورت وضعیت، ناظر پروژه (و یا ممیز مالی سازمان) معمولا با حجم وسیعی از کارهای انجام شده در موضوعات کاری مختلف و نیز محل های اجرا یا جبهه های کاری مختلف پروژه سروکار دارد که جهت پرداخت هر آیتم باید اطمینان حاصل نماید که اولا-این کار بدون نقص تحویل شده و ثانیا-تا کنون پرداختی بابت انجام این کار به پیمانکار انجام نشده و ثالثا-برآورد کافی جهت پرداخت این آیتم وجود دارد و رابعا در صورت وجود چند قیمت از این آیتم در قرارداد (و الحاقیه های قرارداد) این آیتم با قیمت صحیح به پیمانکار پرداخت گردد.

اطلاعات بیشتر

مدیریت مستندات نظارت بر اجرای پروژه

با توجه به این که فرایندهای قانونی و مالی مرتبط با پروژه ها معمولا با استناد به اسناد فیزیکی و کاغذی که به صورت فیزیکی (از طریق امضا یا مهر و …) مورد تایید قرار گرفته اند قابل انجام می باشد مناسب است که در کنار امکان ثبت ریز داده ها در سیستم، قابلیت اسکن و ثبت تصاویر مستندات کاغذی مربوط به فرم های مختلف نیز برای کاربر امکانپذیر باشد. جهت پاسخگویی به این نیازمندی در فرم های مختلف در سیستم نظارت بر اجرای پروژه، قابلیت ضمیمه نمودن تصویر مستندات فیزیکی مربوط به فرم درنظر گرفته شده است. .

اطلاعات بیشتر

جستجو و دسترسی سریع به اطلاعات و تاریخچه قراردادها

در صورت نیاز به دریافت اطلاعات در مورد یک قرارداد، کاربر می تواند تنها با به خاطر داشتن قسمتی از شماره یا موضوع قرارداد به سادگی به اطلاعات کامل و تاریخچه عملکرد قرارداد دسترسی پیدا نماید. در صفحه اولیه جستجو در ابتدا اطلاعات کلی در مورد هر قرارداد به کاربر ارائه می گردد. همچنین در صورت تمایل به دریافت اطلاعات کامل تر در مورد هر یک از این قراردادها کاربر می تواند با کلیک روی لینک قرارداد وارد صفحه اطلاعات تفصیلی قرارداد شود.

اطلاعات بیشتر

جستجو و دسترسی سریع به اطلاعات و تاریخچه پیمانکاران

کاربر با در دست داشتن برخی از اطلاعات ثبتی، نام شرکت یا مدیرعامل می تواند با استفاده از جستجوی ترکیبی مشابه گوگل به سرعت تامین کننده موردنظر را از بانک اطلاعاتی پیمانکاران پیدا نموده و در همین فرم جستجو اطلاعات کلی در مورد این پیمانکار دریافت نموده ویا جهت دریافت اطلاعات تفصیلی بیشتر در مورد قراردادهای مختلف اجرا شده توسط این پیمانکار روی لینک آن کلیک نماید.

اطلاعات بیشتر